Wykonywanie elementów z blach stalowych wymaga przygotowania półproduktu w postaci arkuszy o odpowiedniej geometrii, pozwalających na łatwiejsze przeprowadzanie pozostałych procesów technologicznych np. gięcia, tłoczenia bądź spawania. Jedną z podstawowych operacji będzie więc cięcie blach umożliwiające uzyskanie potrzebnego kształtu. W przypadku tradycyjnych technik może się to okazać skomplikowane, jeżeli linie cięcia mają być nieregularne – łamane lub krzywe. Sposobem na uzyskanie dobrych rezultatów w krótkim czasie jest cięcie laserowe. W Bydgoszczy takie usługi wykonuje firma INTERSTAL. Przekonajmy się, na czym polega cały proces i sprawdźmy, jakie są jego zalety.
Na czym polega laserowe cięcie blach?
Cięcie laserowe jest odmianą cięcia termicznego, w którym potrzebna do stopienia metalu temperatura jest uzyskiwana dzięki skoncentrowanemu strumieniowi fotonów. Padając na strukturę materiału, przekazują one zgromadzoną energię elektronom atomów tworzących sieć krystaliczną stali lub jednego z metali nieżelaznych. Doprowadza to do ich szybkiego przemieszczania się, co z kolei generuje znaczne ilości ciepła. Nadmiar energii prowadzi do topienia metalu, który w zależności od używanej technologii albo odparowuje, albo jest wyrzucany ze strefy cięcia za sprawą energii kinetycznej cząsteczek gazu osłonowego, podawanego do okolic powstającej szczeliny. Zabezpiecza to przed tworzeniem się tlenków i przenikaniem zanieczyszczeń.
Co daje korzystanie z laserowego cięcia blach?
Cięcie laserowe jest technologią, która pozwala na uzyskiwanie dobrej prędkości cięcia oraz wysokiej precyzji, połączonej ze znakomitą jakością powstających krawędzi. Systemy pozycjonowania głowicy umożliwiają przemieszczanie jej z dużą dokładnością i po dowolnej ścieżce, co przekłada się na możliwość osiągania rozmaitej geometrii. Plusem jest także istnienie opcji ukosowania. Cięcie laserowe to w wielu przypadkach brak konieczności dodatkowej obróbki krawędzi, a także znaczna szybkość i wysoka powtarzalność. Mocną stroną jest też możliwość wycinania czy przebijania potrzebnych otworów.