Wykonanie konstrukcji oraz elementów różnych maszyn, urządzeń czy pojazdów wymaga stosowania wyrobów metalowych, które zapewnią im odpowiednią wytrzymałość na obciążenia, sztywność i odporność na czynniki zewnętrzne. Materiałem, który w większości przypadków okaże się nieodzowny, są rozmaite profile stalowe. W zależności od potrzeb można skorzystać z profili otwartych lub profili zamkniętych. Przekonajmy się, jakie są między nimi różnice.
Czym charakteryzują się profile otwarte?
Profile otwarte to elementy o znacznej długości i kilku rodzajach przekrojów. Najprostszym przypadkiem będzie kątownik, którego płaszczyzna jest zagięta pod kątem 90°, a powstałe w ten sposób boki mogą być równe lub asymetryczne. Innym rodzajem profilu otwartego będzie ceownik, którego płaszczyzna załamuje się dwukrotnie pod kątem 90° w ten sposób, że oba zakończenia są skierowane w tę samą stronę, jak w literze „U”. Zbliżony będzie zetownik, lecz w tym przypadku zakończenia są zwrócone w przeciwne strony. Bardziej złożony profil ma teownik, w którym dwa elementy łączą się ze sobą pod kątem 90°, przy czym jedna z nich styka się z drugą rantem w połowie jej szerokości. W sytuacji, gdy do tego układu jest dodany trzeci element będący równoległym do tworzącego „daszek” litery „T” mamy do czynienia z dwuteownikiem.
Co to takiego profile zamknięte?
Profile zamknięte to kształtowniki, których przekrój ma formę płaskich figur geometrycznych – koła, owalu, prostokąta czy kwadratu, ale także trójkąta, sześciokąta, a nawet ośmiokąta. Przykładem profili zamkniętych będą więc np. rury. Profile zamknięte powstają na ogół przez walcowanie lub gięcie na prasie, a następnie zgrzewanie albo spawanie brzegów. W przypadku, gdy są z blachy ocynkowanej tworzony spaw lub zgrzew jest dodatkowo napylany.