Przygotowanie materiału do dalszej obróbki wiąże się z koniecznością nadania mu odpowiednich wymiarów. W przypadku wyrobów hutniczych rodzaj stosowanej technologii jest w największym stopniu uzależniony od właściwości konkretnego produktu, a więc jego geometrii przesądzającej o potrzebnej długości cięcia, jego głębokości wynikającej z grubości, wymogów co do szerokości powstającej szczeliny, a także poziomu wykończenia jej powierzchni i krawędzi. Jedną z częściej wykorzystywanych możliwości jest cięcie laserowe. W Bydgoszczy zlecenia tego rodzaju realizuje firma Interstal. Przekonajmy się, na czym polegają różne rodzaje cięcia i w jaki sposób się je prowadzi.
Na czym polega wzdłużne i poprzeczne cięcie blach?
Blachy o małej i średniej grubości są zazwyczaj dostarczane w zwojach. Do różnych procesów technologicznych np. produkcji rur lub profili otwartych bądź zamkniętych będzie niezbędne dopasowanie ich wymiarów do geometrii gotowego wyrobu, by maksymalnie ograniczyć straty materiału i zoptymalizować liczbę prowadzonych operacji. W zależności od sytuacji zwoje mogą więc zostać pocięte na taśmy o rozmaitej szerokości, a także na arkusze o określonej szerokości i długości. W obu przypadkach konieczne będzie więc wykonanie cięć wzdłużnych, co pozwoli na uzyskanie wymaganej do dalszych prac taśmy. W drugim niezbędne będzie późniejsze przeprowadzenie cięć poprzecznych, po których taśma zostanie podzielona na arkusze. W większości sytuacji do cięć wzdłużnych używa się noży krążkowych. Przy cięciu poprzecznym w grę wchodzą różne możliwości – cięcie plastyczne, termiczne, a nawet cięcie przez skrawanie materiału.
Jak przebiega cięcie laserowe blach?
Laserowe cięcie blach może być wykorzystane do uzyskiwania prostokątnych formatek o określonych kształtach, najczęściej jest jedna stosowane przy złożonych geometriach, np. do blach, które mają być następnie gięte w celu uzyskania z nich form przestrzennych. Przy użyciu tej technologii możliwe jest też wycinanie w blachach kształtów i wzorów, a także ich dziurawienie oraz nacinanie. Proces cięcia laserowego jest wykonywany z reguły w osłonie gazowej, a materiał jest przecinany za sprawą podgrzania na niewielkiej przestrzeni, co prowadzi do odparowania lub upłynnienia i wyrzucenia energią podawanego do strefy cięcia gazu.