Blachy są materiałem wykorzystywanym do produkcji różnych elementów od obudów maszyn i urządzeń przemysłowych po wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku m.in. akcesoria kuchenne. Procesy technologiczne pozwalające na uzyskanie gotowych wyrobów mogą obejmować różne techniki obróbki, na ogół rozpoczynają się jednak od ukształtowania fragmentu arkusza lub zwoju. Niezawodnym sposobem na uzyskanie komponentów o złożonej geometrii jest wypalanie laserem w blachach. Przekonajmy się, na czym polega i zobaczmy, blachy, z jakich metali można formować tą metodą.
Jak wygląda cięcie laserem?
Wypalanie blachy pozwala na uzyskiwanie tzw. wypałków, czyli elementów o odpowiedniej w danym zastosowaniu geometrii, które z reguły są poddawane dalszej obróbce np. gięciu albo spawaniu. Proces ten wykonywany z wykorzystaniem lasera oznacza skierowanie w wybrany punkt skondensowanej wiązki światła, chronionej gazem osłonowym. Skupione na małym obszarze fotony powodują przyspieszony ruch elektronów w strukturze metalu generujący duże ilości ciepła, co prowadzi do upłynnienia i stopienia albo odparowania cząsteczek wzdłuż linii cięcia. Przewagą cięcia laserowego jest możliwość cięcia po krzywej i uzyskiwanie krawędzi dobrej jakości. Plusem jest też wąska strefa oddziaływania termicznego.
Jakie blachy można ciąć laserem?
Cięcie laserowe można stosować w przypadku zdecydowanej większości stopów – żeliwa, stali oraz różnych gatunków metali nieżelaznych m.in. miedzi i aluminium. Ograniczeniem w takiej sytuacji okazuje się jednak grubość poszczególnych elementów, która jest ściśle związana z mocą lasera oraz charakterystyką jego działania. Metoda ta zwykle nie sprawdza się przy blachach o większej grubości, jednak jest niezastąpiona przy blachach o średniej i małej grubości.