Stal oraz metale nieżelazne są podstawowym materiałem używanym do tworzenia konstrukcji, części maszyn i urządzeń, a także pojazdów i przedmiotów codziennego użytku. Przygotowanie elementów wykonanych z metalu wymaga jednak skorzystania z odpowiedniej metody obróbki. W zależności od potrzeb związanych z konkretnym zastosowaniem może to być m.in. cięcie, kształtowanie, tłoczenie etc.
Zakład produkcyjny w Bytomiu dostarcza całą gamę wyrobów ocynkowanych, a także wyroby ze stali typu: taśmy, arkusze, profile zamknięte, profile otwarte. Świadczy również usługi obróbki plastycznej stali – wycinania czy zaginania.
W ofercie firmy Interstal znajdują się m.in. niezbędne w różnych gałęziach przemysłu profile ocynkowane, zamknięte i otwarte. Przekonajmy się, czym są i do czego służą.
Czym są profile, jakie są ich rodzaje oraz sposoby wykorzystania?
Profile stalowe wytwarza się jako otwarte nazywane kształtownikami lub zamknięte. Kształtowniki są standardowe lub otwarte typu C (ceownik), L (kątownik), Z (zetownik) i inne dowolne kształty otwarte, wytworzone na indywidualne zamówienie klienta. Kształtowniki otwarte popularnie nazywamy często elementami giętymi, mającymi różne zastosowania w budownictwie i przemyśle. Firma Interstal posiada również w ofercie blachę ocynkowaną powlekaną.
Dobrym przykładem profilu zamkniętego będzie rura, a otwartego kątownik. Mimo różnic wszystkie profile łączy fakt, że takie ukształtowanie stosunkowo cienkiego materiału zapewnia większą odporność na zginanie i skręcanie. Pozwala to na tworzenie struktur przestrzennych o niewielkiej masie i wysokiej wytrzymałości na obciążenia. Profile różnych typów są więc szeroko wykorzystywane do tworzenia konstrukcji stalowych, a także ram i elementów nośnych. Z profili powstają m.in. ogrodzenia, balustrady, bramy wjazdowe, proste elementy ogrodnictwa, części zadaszeń i pojazdów.
Co daje powłoka antykorozyjna (stopy cynku, Alucynk, Magnelis)?
Rdzeniem wszystkich blach ocynkowanych jest stal czarna, która jako stop żelaza i węgla nie jest odporna na korozję. Celem zabezpieczenia przed rdzewieniem jest nakładanie powłok cynkowniczych lub innych na blachę czarną. Równie ważny jest fakt, że warstwa cynku chroni przed czynnikami wywołującymi korozję. Cynkowanie jest szczególnie ważne w przypadku profili używanych na zewnątrz oraz jeśli chodzi o rury narażone na działanie czynników atmosferycznych. Nowoczesne powłoki typu Alucynk i Magnelis zapewniają długoletnie zabezpieczenie przed korozją.