Blachy stalowe są produkowane w procesie walcowania, który polega na przepuszczaniu stali między obracającymi się walcami. Wykorzystując plastyczność metalu, zmniejszają one jego grubość aż parametr ten uzyska potrzebną wartość. Cieńsze blachy są zwykle oferowane w postaci kręgów, powstających przez zwijanie materiału. Ponieważ do większości zastosowań musi on mieć odpowiednie kształty i rozmiary, przed przekazaniem do dalszej obróbki niezbędne okazuje się cięcie blach. W Bydgoszczy usługi tego rodzaju świadczy firma INTERSTAL, oferująca cięcie wzdłużne i poprzeczne.
Dlaczego cięcie wzdłużne blachy jest potrzebne?
Produkcja wyrobów z blachy wymaga dostarczenia materiału we właściwej do konkretnego procesu technologicznego formie. Tam, gdzie potrzebne będą płaskie formatki o odpowiedniej szerokości i długości, wykorzystuje się urządzenia do cięcia poprzecznego. Jeśli surowiec powinien mieć postać taśmy stalowej, wówczas niezbędne będzie wykonanie cięcia wzdłużnego. Taśmy stalowe w zależności od gatunku blachy oraz szerokości można stosować na różne sposoby. Najczęściej służą one do produkcji rur ze szwem oraz stalowych profili zamkniętych. Rury mogą być wytwarzane ze szwem spiralnym – są wówczas nawijane na walce ukośnie – albo wzdłużnym. W takim przypadku są one stopniowo walcowane ustawionymi poprzecznie walcami, które nadają blasze prawidłową geometrię.
Jak prowadzi się cięcie wzdłużne blachy?
Cięcie wzdłużne blachy prowadzi się zwykle na specjalnej linii produkcyjnej. Odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych noży krążkowych umieszczanych na dwóch współpracujących ze sobą wałkach. Blacha jest stopniowo odwijana z kręgu i po kompensacji kształtu w zespole odginającym przepuszczana między walcami tnącymi. Otrzymywane taśmy są następnie nawijane na kręgi i gotowe do dalszej obróbki. Wydajność linii może być różna w zależności od stosowanych w niej urządzeń, podobnie jak jakość uzyskiwanych krawędzi, która jest uzależniona od jakości ostrzy. Szerokość uzyskiwanej wstęgi zależy od rozstawu używanych noży.