Chcąc nadać blachom pożądany kształt oraz wymiary, poddaje się je profesjonalnej obróbce technicznej. Spośród oferowanych metod ich przekształcania największą popularnością cieszy się cięcie laserowe, które odznacza się wysoką jakością otrzymywanych efektów, a także stosunkowo krótkim czasem jego realizacji. Laserowa metoda cięcia pozwala także na wykonywanie złożonych i nietypowych zleceń, umożliwia zatem bardzo indywidualną i elastyczną współpracę z klientem.
Jak to działa
Przecinanie blachy laserowo odbywa się przy wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez laser. Wiązka laserowa oddziałuje bowiem dużą ilością energii na stosunkowo niewielką płaszczyznę materiału, do którego się zbliża. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie niezwykle precyzyjnych cięć poprzez: odparowanie, wypalanie, topnienie i wydmuchiwanie lub tworzenie pęknięć na płaszczyźnie.
Głowica, przez którą jest emitowana wiązka laserowa, jest zazwyczaj sterowana komputerowo, przez co istnieje możliwość nieustannego kalibrowania parametrów maszyny. Cięcie laserowe powinno być przeprowadzane przy użyciu urządzeń najwyższej jakości obsługiwanych przez wykwalifikowaną w tym celu kadrę specjalistów. W ten sposób cały proces cięcia ma szansę odbywać się bez zakłóceń, a także dawać oczekiwane i niezwykle precyzyjne rezultaty.
Zalety wycinania laserowego
Metoda cięcia blach za pomocą lasera cieszy się największą popularnością pośród dostępnych na rynku usług tego typu. Pozwala ona na uzyskanie niezwykle czystego i perfekcyjnego cięcia bez konieczności wykonywania dodatkowych obróbek i poprawek. Ponadto, wycinanie blachy wykonywane tą metodą pozwala na pozostawienie materiału bez niepotrzebnych odkształceń, a otrzymane krawędzie odznaczają się niezwykłą estetyką.
Dodatkowo urządzania laserowe mogą być intensywnie eksploatowane, ponieważ są bardzo trwałe, a ich elementy tnące nie wymagają regularnego serwisowania. Dodatkową zaletą wynikającą z korzystania z usług fachowego cięcia laserowego jest możliwość maksymalnego wykorzystania ciętego materiału. Dokładność lasera niesie bowiem za sobą minimalne ilości odpadów, a co za tym idzie możliwość większej oszczędności w firmie.